Pokles cen pohonných hmot je zatím v nedohlednu

Pohonné hmoty druhý týden po sobě zdražily o desítky haléřů, tempo bylo rychlejší než v předchozím týdnu. Vyplývá to z monitoringu cen pohonných hmot společnosti CCS. Cena benzinu od minulé středy stoupla v průměru o 50 haléřů na 43,22 koruny za litr. Za naftu dají řidiči o 62 haléřů více než před týdnem, nyní stojí průměrných 45,57 koruny za litr.

Rekordní ceny zažily pohonné hmoty v březnu, kolem 10. března v důsledku konfliktu na Ukrajině, kdy ceny atakovaly hranici 50 koroun.

Nejlevněji se tankuje v Jihočeském kraji

Podle analytiků ceny pohonných hmot nadále porostou, kopírují tak trend na evropských trzích, kde k růstu rovněž dochází. V meziročním srovnání jsou nyní paliva výrazně dražší než před rokem. Za benzin platí motoristé v průměru asi o 11,70 koruny víc a za naftu zhruba o 16 korun víc. Nejlevnější paliva pak podle CCS natankují řidiči v Jihočeském kraji, kde je litr benzinu v průměru za 42,87 koruny. Naftu tam prodávají průměrně za 45,10 koruny za litr. Naopak nejdražší paliva nabízejí pumpy v Praze, kde litr benzinu stojí průměrně 43,86 koruny. Nafta se tankuje za 46,22 koruny za litr.

Vládní opatření proti rostoucím cenám

Vláda v reakci na prudký růst cen pohonných hmot schválila návrh novely zákona o dočasném snížení spotřební daně na naftu a benzin o 1,50 koruny na litr a další návrhy, které směřují k omezení růstu cen pohonných hmot. Od 1. června do 30. září letošního roku se spotřební daň dočasně sníží z motorové nafty a bezolovnatého benzinu o 1,50 Kč na litr. Spotřební daň z litru benzinu tak klesne z 12,84 Kč na 11,34 Kč, u nafty se bude jednat o pokles z 9,95 Kč na 8,45 Kč. Změna zákonů počítá hlavně se zrušením povinnosti přimíchávat biosložku do pohonných hmot, výrazně omezuje okruh vozidel, která podléhají silniční daní a také snižuje daně zaměstnancům, kteří k soukromým účelům využívají služební nízkoemisní vozidlo. Opozice navrhuje po vzoru některých evropských zemí dočasně upustit od spotřební daně úplně.

Vzhledem k tomu, že spotřební daň vstupuje i do výpočtu DPH z pohonných hmot, mohlo by se toto opatření na cenových totemech čerpacích stanic projevit snížením cen až o 1,80 Kč na litr. Ministerstvo financí plánuje kontrolovat ceny u distributorů pohonných hmot, tedy plátců spotřební daně, aby tak ohlídalo, že se snížená daň promítne do konečných cen pro řidiče. Snížení spotřební daně se dotkne jen benzínu a nafty, které budou v období od 1. června do 30. září 2022 uvedeny do tzv. volného daňového oběhu. Neuplatní se na ty minerální oleje, které sice budou v tomto období vyrobeny, nicméně nebudou v daném období uvedeny do volného daňového oběhu. Dočasně se také snižují některé výše vratek spotřební daně z motorové nafty spotřebované v zemědělské prvovýrobě (tzv. zelené nafty), a to na základě unijních minimálních sazeb stanovených směrnicí o zdanění energií. Výše vratky se proto má dočasně snížit z 8,50 Kč na 7,30 Kč za litr. Novela je projednávána ve zrychleném legislativním procesu, Sněmovna ji schválila v úterý 26. dubna. Po potvrzení Senátem by mohla nabýt účinnosti 1. června 2022.