Shell opouští Rusko, prodá čerpací stanice i závod na maziva

Společnost Shell se dohodla, že prodá ruské firmě Lukoil přes 400 čerpacích stanic a závod na maziva v Rusku. Shell se začátkem března rozhodl postupně stáhnout z Ruska. Podobně jako řada dalších západních podniků tím reaguje na ruskou invazi na Ukrajinu.

Dohoda zahrnuje 411 čerpacích stanic, které se nacházejí zejména ve střední a severozápadní části Ruska, a závod na maziva zhruba 200 kilometrů severozápadně od Moskvy. Předpokládá se, že transakce, kterou ještě musejí schválit regulační orgány, bude dokončena v letošním roce. Její hodnotu firmy nezveřejnily. Společnost Shell začátkem května oznámila, že v souvislosti s rozhodnutím opustit aktivity v Rusku již odepsala 3,9 miliardy dolarů (zhruba 94 miliard Kč).

Firma vlastní mimo jiné 27,5 procenta akcií v ruském závodě Sachalin-2 na zpracování zkapalněného zemního plynu (LNG). Lukoil je druhým největším producentem ropy v Rusku po státní společnosti Rosněfť. V březnu se stal prvním velkým ruským podnikem, který se veřejně postavil proti ruské invazi na Ukrajinu.