Ceny PHM dále rostou, snížení spotřební daně nepomohlo
Ceny pohonných hmot rostou navzdory opatření, které vláda přijala kvůli jejich zdražování. Od začátku června na čtyři měsíce snížila o 1,50 koruny na litr spotřební daň z benzinu a nafty, přičemž ministerstvo financí očekávalo zlevnění až o 1,80 koruny na litru. V současné době ale řidiči tankují paliva dráž než před snížením spotřební daně.

Průměrná cena benzinu v Česku dosáhla nového maxima. Jak vyplývá z dat společnosti CCS, která ceny dlouhodobě monitoruje, v sobotu 11. června se Natural 95 prodával v průměru za 47,31 koruny za litr, což je o pět haléřů více, než byla jeho dosavadní rekordní cena z letošního března. Nafta v sobotu zdražila na průměrných 46,53 Kč za litr a proti březnové rekordní hodnotě je zhruba o tři koruny nižší.

Ceny pohonných hmot letos prudce vzrostly na přelomu února a března poté, co Rusko zahájilo 24. února vojenský útok na Ukrajinu. Ještě 23. února stál litr benzinu zhruba 37,40 koruny a litr nafty zhruba 36,40 koruny. Jen během dvou týdnů po začátku ruské invaze cena benzinu vystoupala až na průměrných 47,26 koruny na litr 10. března a cena nafty na průměrných 49,57 Kč/l 13. března. V dalším období ceny sice klesly, od konce dubna ale zejména u benzinu průměrná cena už většinou jen stoupala. V reakci na vysoké ceny paliv vláda zavedla kontroly marží u prodejců paliv, rozhodla o dočasném snížení spotřební daň z nafty a benzinu a plánuje třeba ukončení povinného přimíchávání tzv. biosložky do paliv od července.

Podle ekonoma Lukáše Kovandy je jedním z důvodů rychlého návratu cen nad úroveň před snížením daně vývoj na světovém trhu s ropou a na rotterdamské surovinové burze, kde se paliva prodávají velkoobchodně. Zmiňuje ale také fakt, že pumpy nižší částku celkové daně z pohonných hmot do ceny nepromítají a navyšují tak své marže. Tuzemský lídr na trhu čerpacích stanic, Benzina Orlen, ale například deklaroval snížení spotřební daně od prvního dne, kdy opatření vešlo v platnost.