Většina tržeb v nealkoholických nápojích putuje za značkovými energeťáky

Není žádným tajemstvím, že energetické nápoje jsou využívány pro posílení a zvýšení energie při různých aktivitách. Dobře však poslouží i na cestách. Posádce, a především řidičům mohou nabídnout to, po čem touží. Doplnit energii je sice fajn, ale v automobilu by se nemělo zapomínat ani na běžný pitný režim. Proto jsou nealko nápoje nezbytnou nutností každé benzinky a patří do její standardní výbavy. I kdyby šlo pouze o několik základních druhů.

Za posledních 12 měsíců (2/21–1/22) se na českém retailovém trhu a benzinových stanicích prodalo téměř 17 milionů hektolitrů nealkoholických nápojů v celkové hodnotě 23,5 miliard Kč. Vyplývá to z průzkumu společnosti NielsenIQ. Hodnotová významnost benzinových stanic přesáhla 12 %, ale v objemu zabírá pouze 4 %. Tento nepoměr je dán zejména prodeji energetických nápojů, které jsou v hodnotě nejdůležitější nealkoholickou kategorií, ale zároveň jejich cena za litr je výrazně vyšší než průměr nealka celkem.

Nejběžnější je neochucená voda

V celkovém objemu spotřebovaných nealkoholických nápojů v České republice dominují sycené nápoje. Zatímco v letním horku spotřebitelé pijí více vodu, v chladnějších měsících naopak slazené nápoje. Češi přitom rádi zkoušejí novinky a čím dál tím více vyhledávají nápoje se sníženým energetickým obsahem. Loňský průzkum pro značku přírodních pramenitých vod Natura ukázal, že téměř 60 % spotřebitelů si nedává pozor na to, kolik během dne vypije tekutin. Někteří z nich mají pocit, že pijí dostatečně, téměř čtvrtina nakupujících ale ví, že tekutin přijímá málo, přesto si pitný režim nehlídá. V teplých letních měsících, a za volantem obzvlášť, je proto třeba na toto nezapomínat.

Často se společníkem na cesty může stát neochucená voda, která je nejčastějším nápojem v běžném dni pro 60 % respondentů provedeného průzkumu. V případě nejmladší generace ve věku od 18 do 26 let je dokonce voda nejoblíbenější u 70 % dotázaných. Druhou příčku v celkovém žebříčku zaujímají teplé nápoje, jako je káva a čaj, jež jsou nejčastější tekutinou pro 16 % nakupujících. Slazené limonády pak tvoří hlavní nápoj pro 14 % oslovených.

Obaly směřují k znovupoužitelnosti

Pro poměrně hodně spotřebitelů je přitom hlavní motivací k dodržování pitného režimu chuť jejich oblíbeného nápoje. I proto by nabídka nápojů na čerpacích stanicích měla být co nejširší a zahrnovat zejména ty nejpopulárnější kategorie a značky. Dlouhodobě totiž táhnou známé značky a produkty. Důležité je však rovněž uvádění novinek a nových produktových řad. Čerpací stanice by proto měly určitě nabízet široký výběr chlazených nealkoholických nápojů.

Spotřebitelé si je na čerpačkách kupují především k okamžité spotřebě, přičemž v autě chtějí nápoje konzumovat vychlazené. Na druhou stranu se mohou chtít zásobit i na doma, takže je dobré, aby byla k dispozici i velká balení. Optimální poměr by tedy měl být šedesát ku čtyřiceti ve prospěch malých balení. Na druhou stranu na dlouhých trasách je při zakoupení 1,5litrové láhve možné mít o pitném režimu skvělý přehled. Již po několika málo hodinách by minimálně polovina láhve měla být prázdná. A kde by měla prázdná lahev skončit? Dnes nejčastěji v tříděném odpadu, ale diskutuje se o budoucím zálohovém systému.

Češi jsou v třídění odpadů jedni z nejlepších. Je však na čase posunout se o krok dále a začít odpady správně recyklovat. To se v současné chvíli neděje na dostatečné úrovni. Iniciativa pro zálohování představila plán, jak toho dosáhnout. Cestou k opravdové recyklaci je plošný systém zálohování nápojových PET lahví a plechovek. A tyto obaly přitom v případě čerpacích stanic hrají v nápojích velkou roli. Iniciativu pro zálohování založili významní výrobci nápojů Coca-Cola HBC Česko a Slovensko, Heineken Česká republika, Kofola ČeskoSlovensko, Mattoni 1873 a Plzeňský Prazdroj. Generální ředitelé těchto firem vybídli společnou výzvou k diskusi na celém trhu a podpoře této myšlenky. V současné době systém záloh na PET lahve a plechovky funguje v deseti státech Evropy. Další více než dvě desítky zemí o tomto systému vážně uvažují nebo se jej přímo chystají zavést. Na Slovensku systém spustili letos v lednu.

Plechovky se vyrábějí z recyklovaného hliníku

U spotřebitelů jsou jako obaly velmi oblíbené samozřejmě hliníkové plechovky. Je to dáno tím, že řidiči a posádka automobilu ráda konzumuje energy drinky, ale i limonády či alko a nealko pivo. Svědčí o tom i nespočet nových produktů v plechu uváděných na trhu, energetické nápoje nevyjímaje. Hliník má oproti PET jedno velké plus. Kromě toho, že je 100% recyklovatelný, lze jej recyklovat neomezeně bez výrazného snížení kvality. Přechod na hliníkové obaly sice může pomoci omezit používání plastu, tento krok však vytváří nový problém – zvýšenou poptávku po primárním hliníku. Jeho recyklace je energeticky únosný proces, ale výroba nového hliníku je energeticky náročná a ničí životní prostředí. Hojné využívání tohoto kovu jako obalového materiálu je proto třeba doplnit o nezbytnou infrastrukturu, která podpoří recyklaci a odkloní jej ze skládek.

„Pro uvedení první plechovky v kategorii balených vod na český trh jsme se rozhodli proto, že se jedná o spotřebitelsky velice populární balení. Plechovka je lehká, skladná, nerozbitná a snadno se vychladí,“ deklaruje Andrea Brožová, tisková mluvčí společnosti Mattoni 1873. I společnost Hell Energy Drinks Czech dlouhodobě klade velký důraz na životní prostředí, a jejich plechovky pro energetické nápoje jsou vyráběny minimálně ze 75 % z již recyklovaného hliníku. „Jako první na světě k výrobě všech našich plechovek používáme hliník z recyklovaného hliníku Hydro Circal,“ prozrazuje commercial director Jaroslav Dušek. Velkým problémem je zatím třídění hliníku, respektive jeho sběr. Obalový hliník nebo drobné hliníkové předměty se vhazují do šedých kontejnerů na drobný kovový odpad.

Nabídka podléhá sezonnosti

Stejně jako na ostatním retailovém trhu, mezi největší kategorie na pumpách patří vody a sycené nápoje, a to kolové i ochucené. Největší rozdíl oproti klasickému maloobchodu tvoří energetické nápoje, které mohou v některých případech tvořit až čtvrtinu tržeb za nápoje. Energy drinky sice poskytnou větší pocit čilosti a povzbuzení, ale pouze krátkodobě a nesmí se to s nimi za volantem přehánět. Český trh jde v souladu s tím světovým. Podle společnosti Mattoni 1873 tuzemští spotřebitelé častěji sahají po zdravějších výrobcích, jako jsou například přírodní pramenité a minerální vody. K rozšiřování nabídky funkčních nápojů a pravých džusů a čerstvých šťáv vede výrobce vývoj trendů. Zákazníci mají tyto nápoje spojené se zdravým životním stylem, a tak je vyhledávají.

Pumpaři to tedy nemají jednoduché a musejí velmi zvážit, co svým zákazníkům chtějí nabízet. Proti klasickým obchodům je totiž nabídka nápojů na čerpacích stanicích omezená, a to v závislosti na jejich velikosti. Proto jsou pro ně určeny zejména menší formáty PET obalů či plechovek. Nabídka ovšem přímo podléhá sezonnosti. „V letních dnech spojených s velkými teply a dovolenými je větší poptávka po nesycených nápojích, jako je Capri-Sun. Kromě toho doporučujeme prodávat energetické a vitaminové tablety,“ vysvětluje Ondřej Krhánek, marketingový manažer společnosti Vitar.

Energii dodává hlavně 500ml balení

Podle analýzy společnosti NielsenIQ se v roce 2020 v České republice v obchodech s potravinami a smíšeným zbožím a na benzinových stanicích prodalo téměř 70 milionů litrů energetických nápojů v celkové hodnotě přes 3,5 miliardy Kč. Spotřeba v posledním období (12/20–11/21) rostla dvouciferným tempem (o 22,7 %) a tržby se navýšily o 19 %. Průměrná cena za litr energetického nápoje poklesla o 1,60 Kč/litr na 50,40 Kč/litr. Z hlediska tržeb jsou pro energetické nápoje nejdůležitější supermarkety. V minulém roce se v nich prodalo 28,6 % celkové hodnoty těchto nápojů. Avšak hned na druhém místě jsou benzinové stanice (28,4 %). Následují hypermarkety (24,1 %) a nejmenší podíl měly smíšenky pod 400 m2.

Dominantním typem balení energetických drinků zůstávají plechovky (97,4 % objemu), jejichž prodeje se navýšily o 18,8 %. „Nákupy energetických nápojů v lahvích po poklesu v minulých letech také opět narostly, a to o více než 27 procent,“ uvádí konzultantka Barbora Holásková. Nejvíce energetických nápojů Češi vypili v 500ml baleních (56,7 % prodaného objemu) a následně v 250ml variantách (31,6 % prodaného objemu). Většina tržeb putuje za značkovými energetickými nápoji (81,8 % objemu, meziroční hodnotový růst o 20 %), na růstu kategorie se podílejí ovšem i privátní značky (14,8 %).

Oblibu určuje marketing a chuť

Energetické nápoje byly vždy velmi populární ať již právě u řidičů na cestách, nebo studentů učících se na zkoušky, vytížených zaměstnanců a dalších. Obliba konkrétního energetického nápoje je dána jak marketingovými aktivitami výrobců, tak i chutí nápoje samotného a samozřejmě způsobem prezentace, tedy marketingem a vystavením na prodejně. Energetické nápoje berou mladší ročníky za jakýsi trend a ten, kdo je nepije, jako by nebyl. „I proto jsou ze své podstaty impulzní výrobky a nespornou doménu prodeje představují právě čerpací stanice. Velmi dobře v tomto ohledu fungují impulzní zóny ať již ve formě lednic, stojanů a akčních čel,“ poodkrývá Veronika Jakubcová, výkonná ředitelka Svazu výrobců nealkoholických nápojů.

Dobrá čísla sortimentu energetických nápojů potvrzují i výrobci. „V loňském roce jsme proti předchozímu období zaznamenali dvojnásobný růst, což koresponduje se stále rostoucí oblibou energetických drinků,“ říká Jaroslav Dušek. Dodává, že i přes velmi turbulentní období nepozorují změnu chování spotřebitelů. „I proto letos přineseme mnoho novinek na poli energetický drinků. Uvedeme velmi oblíbené příchutě a představíme zcela novu kategorii spojenou se zdravým životním stylem. Naším ambasadorem i nadále zůstává hollywoodská ikona Bruce Willis, který je jedinečným způsobem propojen s naší značkou,“ uzavírá Jaroslav Dušek.

Článek vyšel v příloze Speciál Čerpačka Jaro 2022.