Největší dobíjecí hub v západních Čechách odbaví najednou 22 aut

Centrum Olympia Plzeň reaguje na trend rozvíjející se elektromobility a se společností ČEZ připravila pro své zákazníky dobíjecí hub. Tvoří jej 11 rychlodobíjecích stojanů, každý z nich obslouží najednou dvě auta. Více než 80 % sítě ČEZ, která celkem obsahuje 36 veřejných dobíjecích stanic, tvoří rychlodobíjecí stojany o výkonu 50 kW. 

„Naše obchodní centrum chce udávat trendy a být dobře připraveno na dobu, kdy k nám na nákupy bude jezdit elektromobilem několikanásobně více lidí než dnes. Poloha v blízkosti dálnice D5 je klíčová a věříme, že díky dobíjecím stanicím přivítáme i další nové zákazníky, kteří u nás třeba spojí dobíjení s nákupy. Ve spolupráci s ČEZ jsme proto připravili dostatečně kapacitní zázemí pro dobíjení elektromobilů,“ uvedl Marek Audes, manažer centra Olympia Plzeň

„Chceme být připraveni na moment, kdy elektromobily v České republice začnou přibývat po desítkách tisíc za rok. Jedním z trendů roku 2022 v rozvoji elektromobility v České republice jsou dobíjecí huby, které umožní čerpat energii najednou šesti a více e-autům. Právě taková místa dávají řidičům elektromobilů jistotu, že na čerpání energie nebudou muset dlouhé minuty čekat, a elektrická auta se tak mohou definitivně stát rovnocennou alternativou i pro dlouhé cesty,“ řekl Tomáš Dzurilla, ředitel útvaru elektromobilita ČEZ.

V Plzeňském kraji ČEZ aktuálně provozuje 36 veřejných dobíjecích stanic (z toho 34 rychlodobíjecích). Kromě krajské metropole Plzně jsou také v Domažlicích, Kašperských Horách, Plasích, Přešticích, Železné Rudě, u dálnice D5 (včetně velkého dobíjecího hubu o 8 stanicích na 83. km u Šlovic) a na dalších místech. Loni řidiči e-aut na těchto stanicích odebrali celkem 69 802 kWh ekologické energie, tj. palivo pro 1938 plně nabitých elektromobilů střední třídy nebo dost energie pro 11 e-aut na cestu kolem světa).

Dobíjecí hub umožní „tankování“ v řádu desítek minut

Více než 80% sítě ČEZ tvoří dnes rychlodobíjecí stojany o výkonu 50 kW, které umožňují nabíjet všechny typy elektromobilů a doplnit většinu kapacity jejich akumulátorů v řádu desítek minut. Celkový instalovaný výkon dobíjecích bodů v síti ČEZ činí přes 26 tisíc kW, což je např. ekvivalent středně velké vodní elektrárny zásobující bezemisní elektřinou domácnosti 60tisícového města. Při využívání sítě se uživatel před dobíjením identifikuje RFID kartou nebo pomocí aplikace FUTUR/E/GO. Ta dokáže dobít elektromobil pomocí mobilního telefonu, vyhledat nejbližší dobíjecí místo a aktuální dobu dojezdu nebo ukázat momentální obsazenost jednotlivých stojanů. ČEZ nabízí jak několik tarifů šitých na míru zákazníkům, tak i možnost jednorázového dobíjení pro ostatní řidiče. Přes 200 stanic sítě vyrostlo i díky evropskému grantu Connecting Europe Facility (CEF) a Operačnímu programu doprava, další desítky jich postavil ČEZ z vlastních prostředků.

Do roku 2025 800 stojanů

ČEZ si v rámci loni ohlášené vize Čistá Energie Zítřka vytyčil do roku 2025 dosáhnout hranice 800 provozovaných stojanů. Příští rok očekává prolomení hranice 4 milionů kWh odebrané energie. Vstříc poptávce po zkrácení časů dobíjení vyšel loni zahájenou výstavbou stanic o výkonech od 150 do 180 kW. Pět nových stojanů už funguje u dálnice D1. Největší domácí síť veřejných dobíjecích stojanů srovnatelná se středně velkými řetězci čerpacích stanic loni poprvé v historii během jednoho roku přidala více než 100 nových stojanů. Celá síť má momentálně přes 400 stojanů a může v jednu chvíli obsloužit více než 800 aut. Loni dodala do akumulátorů elektrických aut bezemisní energii potřebnou pro plné nabití téměř 100 tisíc elektrických aut.