MOL v Maďarsku zastropoval limit pro tankování na 50 litrů za den

Maďarská ropná a plynárenská společnost MOL stanovila pro maloobchodní odběratele na svých domácích čerpacích stanicích limit 50 litrů na den. Dosavadní limit tak snížila na polovinu. S odvoláním na mluvčí společnosti Pirosku Bakosovou o tom informovala agentura Reuters.

V Maďarsku stanovila vláda pravicového premiéra Viktora Orbána oficiálně cenu benzinu loni v listopadu. Chtěla zajistit, aby řidiči nemuseli trpět celosvětově rostoucími cenami pohonných hmot. Nařízení má prozatím platit do 1. října. Vedle pohonných hmot vláda určila stropy do stejného data i pro některé základní potraviny a úrokové sazby hypoték.

Zavedení předchozího limitu na 100 litrů denně MOL v březnu odůvodňoval zajištěním „dostatečných dodávek pro všechny zákazníky“. V Evropě a ve Spojených státech se o prázdninové sezoně poptávka po pohonných hmotách zvýší. Šéf Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol na konci května varoval před možným nedostatkem nafty, benzinu či kerosinu, zejména v Evropě.

Maďarští řidiči nakupují prémiový benzin s oktanovým číslem 95 a naftu za 480 forintů (29,70 Kč). Až do 27. května směli v Maďarsku za úřední cenu kupovat pohonné hmoty i cizinci, nyní už pro ně ale platí tržní cena.