Autokosmetika a provozní kapaliny: Důležité je si výrobek vyzkoušet

Doznívající pandemie, nastupující inflace a konflikt na Ukrajině. To jsou hlavní proměnné, které měly a budou mít nemalý vliv na segment autokosmetiky a provozních kapalin do automobilů. I přes to vše si ale čeští zákazníci zvykají využívat prémiovou kvalitu a hledí na životní prostředí.

V aktuální turbulentní době běžný spotřebitel začíná přemýšlet, kde by mohl ušetřit. A motorista to má ještě o něco složitější. Ceny pohonných hmot výrazně stoupají a další tendence v oblasti autokosmetiky a provozních kapalin se proto dají velice špatně předpovídat. „Dlouhodobě rostoucí trend vykazují jednorázové vlhčené ubrousky na palubní desku či okna, které jsou cenově přijatelné a budou jedny z mála v sortimentu, jichž se aktuální krize nedotkne. Stejně tak by neměly být dotčeny nákupy provozních kapalin, které jsou takříkajíc nutnou podmínkou pro chod automobilu, protože bez chladicí či brzdové kapaliny není provoz vozu možný,“ upozorňuje Tomáš Skopový, marketingový ředitel společnosti DF Partner.

Kapalina bez obalu

Prodej provozních kapalin je nejvíce ovlivněn počasím, hlavně v zimním období. „V loňském roce jejich prodeje na našich čerpacích stanicích vzrostly, částečně na to mělo vliv spuštění pilotního projektu na prodej kapalin přímo z výdejních stojanů. Aktuálně tento projekt vyhodnocujeme a případně navrhneme rozšíření na další čerpací stanice, kde je hlavním motivem ekologie,“ shrnuje Tomáš Hálek, manažer suchého zboží čerpacích stanic EuroOil.

Obalový průmysl již dlouho hledá vhodnou alternativu k plastovým materiálům, které představují vysokou zátěž pro životní prostředí. Proto společnost MOL Česká republika, provozovatel druhé největší sítě čerpacích stanic v tuzemsku, v minulém roce poprvé nabídla kapalinu do ostřikovačů v ekologické podobě, a to rovnou bez obalu. Díky inovativnímu řešení EcoTank mohou řidiči na 23 čerpacích stanicích MOL v Česku doplnit kapalinu podobným způsobem, jako kdyby tankovali klasické palivo. Společnost tedy dlouhodobě usiluje o rozvoj udržitelných řešení pro mobilitu, mezi nimiž je významná například stavba dobíjecích stanic pro elektromobily MOL Plugee.

„EcoTank vnímáme jako budoucnost našeho podnikání. Naše společnost směřuje k udržitelnosti a snížení uhlíkové stopy v souladu se strategií MOL Group 2030+. Kromě aktivit, jako je integrace a využití odpadu, zachytávání uhlíku nebo progresivní výroba biopaliv, jsou to i zdánlivě malé kroky jako implementace EcoTanků. Věříme, že naší snahou můžeme vyvolat pozitivní trend a inspirovat k udržitelnosti i ostatní,“ říká Richard Austen, generální ředitel společnosti MOL Česká republika. Vše nahrává tomu, že ekologické doplňování kapaliny se stane velmi oblíbené mezi českými řidiči. Jen za prosinec loňského roku se díky vysoké výtoči podařilo společnosti MOL Česká republika ušetřit více než 500 kilogramů čistých plastů, tedy téměř desetitisíce běžných plastových nádob.

Preferuje se recyklovatelný materiál

V případě balených kapalin do ostřikovačů a dalších provozních kapalin je trendem obal vyrobený z vysokopevnostního polyetylénu (HDPE). „Je to jistota co do pevnosti a těsnosti uzávěrů, s jednoduchou recyklací, přitom obaly mohou být hezké. Oproti tomu PET by v blízké budoucnosti měl být používán jen pro potraviny a nápoje,“ vysvětluje Miroslav Dvořáček, obchodní manažer společnosti Agrimex. Na to reaguje Dušan Dedera, senior manažer nezávislého trhu a čerpacích stanic v ČR společnosti Filson, tím, že obaly v této oblasti prošly svou proměnou zejména v posledních dvou letech. „Preferujeme ekologické balení produktů, a to obalový materiál RePET, který je z recyklovaného materiálu a dá se opět recyklovat. V tomto balení nabízíme destilovanou vodu a vybrané druhy letních kapalin. Dále nabízíme ekologický stojící sáček s letní i zimní kapalinou do ostřikovačů, který je ze 70 procent recyklovatelný,“ doplňuje.

Trendem je nárůst prodeje kapalin bez zbytečných barviv. „V současné době už i řidiči stále častěji vyhledávají ekologické a biologicky odbouratelné materiály, aby nezatěžovaly životní prostředí, a tím pádem se rozšiřuje zelené myšlení,“ míní Kateřina Hartlová, marketing team leader společnosti AutoMax Group. Výrobci na tento trend slyší a vyrábějí například biologicky odbouratelné jednorázové čisticí ubrousky, produkty plní do lehčích plastových obalů s novým složením, aby tak méně zatěžovali životní prostředí. „U zimní i letní kapaliny do ostřikovačů se mění vkus zákazníků ohledně parfemace. Po dlouhém období citrusů a nedávné melounové vůně nastupují nové, svěžejší. Naše novinky ovšem zatím neprozradím, ještě je testujeme a dokončujeme jejich vzhled,“ sděluje Miroslav Dvořáček.

Trendem je efektivní využití prostor

U celé řady řidičů stoupají na oblibě i výrobky s další přidanou ekologickou hodnotou. „V naší nabídce najdou například Sheron letní ostřikovač Softpack dodávaný na trh ve dvou- a čtyřlitrovém objemu. Balení v sáčku snižuje objem plastového obalu až o 75 procent oproti běžně používaným kanystrům. Díky mnohem lepší skladovatelnosti při přepravě a minimálnímu objemu použitého obalu zanechává řada Sheron Softpack až dvacetkrát menší uhlíkovou stopu,“ vypočítává Tomáš Skopový. V minulém roce přitom došlo k úpravě její receptury, a navíc získala ocenění Volba spotřebitelů – Novinka roku 2021. „V oblasti autokosmetiky dále přetrvává i zvyšující se poptávka po produktech určených přímo k okamžitému použití,“ zmiňuje Michal Procházka, tiskový mluvčí společnosti Orlen Unipetrol RPA.

Podobná proměna probíhá u chladicích kapalin. „U antifreezů rostl v posledních letech trend takzvaných ‚ready to use‘ kapalin, namíchaných přímo výrobcem pro náš teplotní pás,“ podotýká Tomáš Skopový. A jak dodává, je otázkou, zda se řidiči nebudou vracet zpět ke koncentrátům, které si ředí sami. Znamenají totiž cenovou úsporu. „Zatímco čeští zákazníci vzhledem ke snadnému použití preferují ‚ready to use‘ produkty, v zahraničí jsou naopak více trendy ředitelné výrobky,“ komentuje Michal Procházka.

V posledních letech – jak se mění využití čerpacích stanic – je trendem stále zmenšující se prostor pro prezentaci autokosmetiky. „Proto na trh přicházíme s novinkami, které mají více využití. Nabízíme zákazníkům produkty dva v jednom, což je pro ně ekonomicky výhodné, protože kupují místo několika produktů jen jeden. A my tím efektivně využijeme prodejní pozice na benzinkách. Zjišťujeme, že zákazníci vyžadují prémiové produkty, se kterými i doma dosáhnou profesionálních výsledků,“ prozrazuje Kateřina Hartlová. To se ukazuje především v cardetailingu. Proto se na trhu čím dál víc objevují i prémiové řady autokosmetiky a řidiči je začínají objevovat.

Nanotechnologie si nachází místo v ostřikovačích

K obměně produktů tohoto segmentu dochází dvakrát ročně. Aktuálně zimní kapaliny střídají ty letní, rozmrazovače se mění za odstraňovače hmyzu. „Naší novinkou jsou Nano letní kapaliny Coyote. Směs je vyrobena s použitím nanotechnologie, díky které má kapalina vynikající čisticí vlastnosti. Nečistoty na skle neulpívají a kapalina čistí skla důkladněji a rychleji než obyčejné letní kapaliny,“ poukazuje Kateřina Hartlová.

Nanočástice totiž dokonale vyrovnávají povrch skla, které je perfektně hladké. Nečistoty, včetně hmyzu, na skle tolik neulpívají. Ve výsledku zákazníci ušetří, protože letní nano kapaliny se spotřebuje méně než té klasické. „Rozšiřujeme nano kapaliny o litrové balení a od loňského roku máme nabídku s oblíbenou nálevkou i v sortimentu letních kapalin,“ upřesňuje Kateřina Hartlová. Značka Coyote nabízí mnoho zmíněných produktů 2 v 1, na čištění skel a interiéru je v nabídce i čistič skel a plastů. V posledních dvou letech kladou řidiči větší důraz na dezinfekci prostorů a určitě jim bude vyhovovat novinka Coyote antibakteriální čistič čalounění a plastů.

„Naše nabídka je dvojí. Jedna míří přímo na provozovatele čerpacích stanic, kde organizujeme jarní předzásobovací akci a bonifikujeme zvýšené odběry čerpaček. Cílem je zajistit dostatečné vyprodání dodacího místa před sezonou. Druhá cílí na spotřebitele, uživatele našich výrobků,“ popisuje Tomáš Skopový. Jednou ze stěžejních novinek je nová směs Sheron eMotion určená právě na období jara až do podzimu. Jde o přechodovou směs do ostřikovačů se zámrzností -5 °C. V případě velmi mírné zimy dokonce celoroční. Značka přitom přináší novou a neotřelou vůni. „U zimních kapalin do ostřikovačů je v Česku možná až zbytečně široká škála mrazuvzdornosti v případě zimních kapalin do ostřikovačů,“ domnívá se Miroslav Dvořáček. Dodává, že si lze vybrat např. z -20 °C, -30 °C, -40 °C a -80 °C, zatímco v Německu jsou obvyklé -20 °C pro venkovní teploty blízké nule a dále jen -60 °C. Menší šíře sortimentu přitom znamená jednodušší logistiku. „I naše benzinky samozřejmě přizpůsobují nabídku provozních kapalin a autokosmetiky ročnímu období. V současné době jsme přešli na prodej přechodových a letních směsí do ostřikovačů,“ deklaruje Jan Šimek, provozní vedoucí čerpacích stanic Tank Ono. Čerpací stanice sítě EuroOil novinky v sortimentu autokosmetiky komunikují přímo s dodavatelem, který jim doporučí případnou obměnu ve stálém sortimentu.

Zákazník může vybírat podle vůně

Velké oblibě zákazníků se těší zejména letní kapaliny do ostřikovačů s vysokým mycím efektem, které odstraňují hmyz z předního skla. „Kapaliny pod naší privátní značkou neobsahují žádné barvivo a nedochází tedy k jeho zaschnutí na laku nebo oknech vozidel. Zákazníci se nemusí bát nežádoucích účinků. Ti čeští dlouhodobě vyhledávají kvalitní výrobky za přijatelnou cenu, a toto se jim i snažíme maximálně nabídnout. Právě proto stále rozšiřujeme naše portfolio privátních produktů, které jsou mezi zákazníky velmi oblíbené,“ konkretizuje Michal Procházka.

Pokud si zákazník kvalitní výrobek vyzkouší, ocení rozdíl a pak nemá s přiměřeným příplatkem problém. „Typicky je to vidět na směsích s efektem tekutých stěračů, které si získávají stále více fanoušků. Klíčové ale je, aby si motorista takový výrobek vůbec poprvé vyzkoušel. Pak věříme tomu, že se k němu opakovaně vrací,“ informuje Tomáš Skopový. Společnost MOL Česká republika svým zákazníkům pravidelně nabízí zimní kapaliny s dvěma typy bodu mrazu do -20 C° a -40 C°. Má však i přechodovou kapalinu do -10 C°, která je svým složením vhodná celoročně.

„V případě letních kapalin máme více typů a vůní, doufáme tak, že si zákazník najde tu svoji. Standardní modrou nebo letní kapalinu zapáchající po lihu u nás nenajde. Stále větší oblibě se těší již zmíněné stáčení ostřikovací kapaliny prostřednictvím řešení EcoTank, kde si zákazník bez jakéhokoliv plastového obalu natankuje do nádržky potřebné množství ze stojanu,“ zdůrazňuje manažer korporátní komunikace Martin Pavlíček.

Pozadu nezůstává ani společnost Filson, která hned se startem letošního roku uvedla na trh nové produkty české tradiční značky Velvana, a to v řadě autokosmetiky Autocleaner, jako je přípravek na předmytí vozidel, rychlý lesk, nano čistič disků kol, čistič brzd, čistič potahů, leštěnky na metalické a staré laky, technické spreje – silikonový olej, kontakt sprej, konzervační olej, multifunkční olej a motorové oleje Syntanol ve viskózních specifikacích 5W-30, 5W-40, 10W-40 a 15W-40. „V minulém roce jsme uvedli na trh letní kapaliny do ostřikovačů značky Glacidet, zelený s vůni jablko, červený s vůní višně a růžový Penguin Lady s nano efektem. Tyto produkty měly pozitivní ohlas u zákazníků a v jejich výrobě budeme i nadále pokračovat,“ prozrazuje Dušan Dedera. Firma dále rozšířila osvěžovače vzduchu značky Little Joe, jejíž je výhradním prodejcem pro ČR, o nové svěží vůně. Největší novinkou bude kompletně nový mycí program, který bude na trh uveden v dubnu. „Velmi nás těší, že se nám podařilo zvýšit prodej chladicích kapalin tradiční české značky Fridex, kde zákazníci oceňují kvalitní produkt za korektní cenu,“ uzavírá Dušan Dedera.

Článek vyšel v příloze Speciál Čerpačka Jaro 2022.

Názor odborníka:

„Nabídka musí odpovídat době.“

Sortiment autokosmetiky a provozních kapalin se obecně přizpůsobil vozovému parku řidičů a firemních flotil. Zákazníci v současné době nakupují oleje a provozní kapaliny pro nejmodernější typy automobilů, autokosmetiku potom podle možností. Pamatujeme však i na veterány, například aditivem do bezolovnatého benzinu.

Martin Pavlíček, manažer korporátní komunikace, MOL Česká republika