Nejvýkonnější stanice v Evropě obslouží až 400 elektromobilů

Ve Velké Británii otevřela společnost Pivot Power ve spolupráci s dalšími organizacemi nejvýkonnější nabíjecí stanici pro elektromobily. Ta disponuje stálým výkonem až 10 MW a je schopna nabíjet až 400 elektromobilů, přičemž 42 automobilům dokáže poskytnout rychlé a ultrarychlé nabíjení. Británie se podobnými projekty připravuje na provoz až 36 milionů elektromobilů v roce 2040.

Nejvýkonnější nabíjecí stanice pro elektromobily v Evropě s názvem Energy Superhub Oxford disponuje 10 místy s nabíjecím výkonem až 300 kW od společnosti Fastned, 20 místy s nabíjecím výkonem 7–22 kW od společnosti Wenea a 12 místy Tesla Supercharger s nabíjecím výkonem až 250 kW.

Projekt je součástí celostátní sítě nabíjecích stanic vyvinutých společností Pivot Power, které kombinují baterie připojené k síti. Stanice je připojena čtyřkilometrovým podzemním kabelem se schopností dodat 10 MW výkonu přímo z přenosové soustavy. Připojení k síti stanice kombinuje s vanadovou průtokovou baterií o výkonu 2 MW a kapacitě 5 MWh a lithium-iontovou baterií o výkonu 50 MW a kapacitě 50 MWh, které mají za cíl vyrovnat dodávky obnovitelné energie. Provozovatelé v rámci snižování uhlíkové stopy pro nabíjení chtějí používat jen elektřinu z obnovitelných zdrojů energie.