Nafta může opět zdražit, OPEC snižuje těžbu
Kartel OPEC prudce srazil těžbu a společnost Goldman Sachs očekává cenu 110 dolarů za ropný barel. Zdražuje benzin i nafta. Od 1. 10. je navíc zrušeno snížení spotřební daně z benzínu, zdražuje ale i nafta, u které vláda ponechala sazbu spotřební daně sníženou. 

V příštích dnech lze podle Lukáše Kovandy, hlavního ekonoma Trinity Bank očekávat zdražení pohonných hmot. Roste nejen cena ropy, ale také cena velkoobchodně prodávaných paliv v Evropě na burze v Rotterdamu. Nafta tu například od poloviny září zdražila v přepočtu do korun o zhruba 20 procent. A tento nárůst se podle Kovandy na totemech čerpacích stanic ještě promítne.

Velkoobchodně prodávaná paliva, zejména ta dieselová, v EU zdražují nejen kvůli růstu cen ropy, ale i proto, že se blíží zavedení emgarga EU na dovoz ruských ropných produktů a ropy. Embargo má začít platit na přelomu roku. Napětí na evropském trhu dále umocní zásadní rozhodnutí kartelu OPEC a jeho spojenců v čele s Ruskem. Producenti se rozhodli snížit těžbu ropy o dva miliony barelů denně, to je nejrazantnější krok od pandemického roku 2020. Pokud by byla průměrná cena ropy kolem 110 dolarů za barel, při očekáváném kurzu koruny k dolaru by mohl stát benzin v ČR kolem 45 korun za litr a nafta kolem 50 korun za litr.