MF: Zářijové kontroly marží ukázaly výrazný pokles u benzinu

Zářijové kontroly marží prodejců pohonných hmot ukázaly výrazný meziměsíční pokles u benzinu, kde se snížily o dvě koruny za litr a přiblížily se průměru loňského roku. U nafty byly marže na srpnové úrovni a blízko loňskému průměru, uvedlo dnes ministerstvo financí (MF).

Průběžné výsledky za říjen podle MF ukazují, že marže zůstávají nízké a za současným zdražováním pohonných hmot stojí pohyb cen na evropské burze.

Marže na úrovni loňského roku

Indikativní marže u nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se podle MF v září snížila na 2,80 Kč na litr ze srpnových 4,80 Kč na litr. Marže se tak přiblížily průměru loňského roku, kdy činily 2,60 Kč za litr. U nafty se indikativní marže v září mírně zvýšila na 3,70 Kč na litr ze srpnových 3,60 Kč za litr, zůstává ale blízko loňskému celoročnímu průměru 3,40 Kč za litr. V srpnu marže u nafty výrazně klesala, naopak u benzinu byl pokles mírný.

Podle ministra financí Zbyňka Stanjury ukázala zářijová data přijatelnou výši marží u benzinu i nafty na úrovni průměru loňského roku. Průběžná čísla za říjen tak podle něj naznačují velmi nízké, krátkodobě i záporné marže, a to potvrzuje, že za aktuálním zdražováním pohonných hmot na čerpacích stanicích stojí vnější faktory. Podle něj to jsou především snižování produkce ropy ze strany Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) či stávky ve francouzských rafineriích.

Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu dál zdražily, tempo růstu cen zpomalilo. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se u čerpacích stanic prodává v průměru za 42,85 koruny, před týdnem byl o 93 haléřů levnější. O 1,56 koruny na litru zdražila nafta, za litr teď řidiči dají průměrně 46,85 koruny.