Klasickou nabídku čerpací stanice lze zpestřit řadou služeb, své o tom vědí na čerpací stanici Čerchovka v Klenčí pod Čerchovem, která se nachází na kraji obce asi 10 km od hranic s Německem.

„Když jsme v devadesátých letech začínali, byli jsme jediná čerpací stanice v okolí, a tak to mělo podle původních plánů zůstat. Dnes je čerpací stanice přímo naproti nám a další dvě jsou na hranicích, takže konkurence je tu obrovská,“ říká Barbora Duchoslavová, místopředsedkyně představenstva společnosti První chodská develop, jejíž součástí čerpací stanice Čerchovka je.

Součástí nabídky je i malý penzion

V boji proti konkurenci vsadili na Čerchovce na odlišné služby pro zákazníka, přátelské prostředí, kam si lidé rádi přijdou popovídat, domácí stravu, pizzu, zmrzlinu nebo točené pivo. Součástí čerpací stanice je také malý penzion, který nabízí ubytování ve čtyřech pokojích a hosté se sem opakovaně vracejí. „Čerpací stanice má dvě stě metrů čtverečních, z toho sto tvoří bistro a shop a sto zázemí. Venku je ještě padesátimetrová krytá terasa a dětské hřiště,“ představuje rozlohu čerpací stanice Barbora Duchoslavová.

Zavřená hospoda znamená příležitost

Nabídku na čerpačce upravili pro lokální komunitu, která je tu nejčastějším hostem. A rozhodně nejezdí jen tankovat pohonné hmoty. Dopoledne si sem zaskočí maminky s dětmi na hřiště a dají si kávu a zákusek, odpoledne patří místním mužům, kteří míří na točené pivo. „Pro výčep jsme se rozhodli letos v létě, protože v obci zavřela hospoda. Základem úspěchu prostě je se přizpůsobit,“ přibližuje aktivity Jitka Anderlová, která je na Čerchovce hlavní vedoucí a dodává, že k pivu si zákazníci rádi dopřejí guláš, utopence, bramboráky, azu, pizzu nebo čerstvé bagety, které na čerpačce každý den připravují. A protože bistro je velké tak akorát, často tu organizují třeba rodinné narozeninové oslavy. Čas od času se konají i akce pro děti. Součástí benzinky je totiž poměrně velký pozemek, kam se vejde třeba cirkus. A nezapomíná se tu ani na potřebné z místní komunity. Aktivní pomoc míří do zdejšího dětského domova Robinson. Na Čerchovce třeba organizují vánoční dárky pro děti z domova a zapojení komunity perfektně funguje.

Komunitní život zpestřily kurzy šití

Během covidové pandemie na Čerchovce zrušili non-stop provoz a zákazníkům nabídli tankovací automat. „Čerpá se ve dne i v noci a díky tankomatu jsme nepocítili žádné snížení tržeb,“ komentuje krok Barbora Duchoslavová. A aby se zákazníci stále vraceli, mají tu pro ně připravené další služby. Cashback, PPL parcel shop, nabídku volně prodejných léků, dárkové zboží a také věrnostní program s kávou zdarma při čerpání nad tisíc korun, kterou v sezoně doplňují losováním o tankovací karty a drobné dárky. Nechybí ani nabídka originálních dárků v podobě ručně šitých kabelek a peněženek, které vyrábí Jitka Anderlová. Během covidové pandemie se tu totiž pod její taktovkou šili roušky a řemeslo nakonec přilákalo místní na několik kurzů šití.

S energiemi pomůže fotovoltaika

O Čerchovku se starají čtyři zaměstnanci, kteří zde pracují dlouhá léta, v sezoně jim pomáhá brigádnice. Podle Barbory Duchoslavové by to bez nich zkrátka nebylo ono, protože oni jsou těmi, kdo vytváří tu pohodovou a přátelskou atmosféru, za kterou se stále zákazníci vracejí.  A protože časy nejsou růžové, hledí na Čerchovce i na to, kde uspořit. Nejprve pořídili vlastní pračku a sušičku, aby nemuseli ložní prádlo ze svého minipenzionu vozit do prádelny, nyní čekají na zřízení fotovoltaické elektrárny, která pokryje značnou část spotřeby elektřiny.