Na jedné straně rodinná atmosféra s točeným pivem, zmrzlinou a trampolínou pro děti, na straně druhé služby pro firmy, včetně prodeje pracovních oděvů. To je čerpací stanice Olvan ve Lhotě za Červeným Kostelcem, kterou na kongresu Čerpačka představil Jakub Vančák, jednatel společnosti Olvan Náchod. Ta se zabývá prodejem náhradních dílů, paliv, maziv a pracovních pomůcek. A k tomu ještě provozuje čerpací stanici.

„Začali jsme prodávat motorovou naftu, rozváželi jsme ji auto cisternami pro zemědělská družstva a malé autodopravce. Po změně legislativy v roce 2013 jsme nedosáhli na podmínky distributora pohonných hmot a hledali jsme cestu, jak zachovat prodej. Vymysleli jsme koncept čerpací stanice se službou dovážky pohonných hmot až k zákazníkům,“ přibližuje začátky Jakub Vančák. Nejdříve provozovali dvě neveřejné čerpací stanice, když se ale naskytla příležitost převzít veřejnou benzinku, dlouho neváhali. Na veřejnou čerpačku hned instalovali stojan pro velkoobchodní zákazníky, aby mohli využívat všech benefitů neveřejných čerpacích stanic. Kromě výdejních stojanů je k dispozici také myčka, velká parkovací plocha a menší shop pro doplňkový prodej. Mezi běžným sortimentem se sem zákazníci pravidelně vrací pro výběr z širokého sortimentu maziv za dobré ceny.

Sázka na trampolínu se vyplatila

„Naši zákazníci jsou hlavní místní lidé, kteří sem nejezdí jen načerpat pohonné hmoty, ale staví se koupit tabákové výrobky, nealko nápoje nebo párek v rohlíku či balenou bagetu, vsadit Sportku nebo vyzvednout balíček z Balíkovny,“ přibližuje každodenní realitu na čerpačce Jakub Vančák. Velkým lákadlem hlavně pro rodiny s dětmi je nafukovací trampolína, pískoviště a posezení pro rodiče, pro které je k dispozici nejen točená zmrzlina, ale také místní náchodské točené pivo.

„Sázka na trampolínu se vyplatila, obvykle bývají na čerpačkách klasické skluzavky, houpačky nebo prolézačky, ale trampolínu jsem ještě neviděl. Na návštěvnosti rodin s dětmi je vidět, že jsme se trefili,“ je spokojen Jakub Vančák.

Rodinnou atmosféru vytváří vstřícný personál 

Obsluhu čerpací stanice tvoří tři stálí zaměstnanci, které Jakub Vančák tak trochu „podědil“ po předchozím majiteli. I to byla podle něj trefa do černého. „Mám velkou výhodu v zaměstnancích, protože tu dělají tu správnou rodinnou atmosféru, jsou velmi akční a neustále vymýšlejí, co nového bychom mohli zákazníkům nabízet a prodávat. Právě oni přišli s nápadem na doplňkový prodej léků, Sazku i Balíkovnu.“ Vztah obsluhy se zákazníky je pro úspěšné podnikání naprosto zásadní.

Pro podporu lokální komunity a doplnění atmosféry ve vztahu k místním lidem Jakub Vančák čas od času uvaří třeba guláš zdarma. „Už delší dobu se snažíme, aby funkce čerpací stanice nebyla jen o tankování pohonných hmot. Proto služby postupně rozšiřujeme a doufám, že i do budoucna si vztah s místními lidmi udržíme. Tržby rostou, tak věřím, že to, co děláme, děláme správně.“