PKN Orlen podepsal smlouvy s Aramco

Polská rafinérie a prodejce paliv PKN Orlen dokončila tři významné transakce se společností Aramco Overseas Company BV se sídlem v Nizozemsku, dceřinou společností Saudi Arabian Oil Company (Aramco). 

V rámci transakce, která byla poprvé oznámena letos na začátku roku, se jedná o spolupráci v oblasti rafinérské, velkoobchodní a leteckých paliv. Navíc byla podepsána smlouva o společném rozvoji PKN Orlen, Aramco a SABIC pro potenciální projekt v Gdaňsku. Aramco má podle smlouvy dodávat téměř 45 % poptávky ropy PKN Orlen.  V rámci transakce si společnosti PKN Orlen ponechává 70% podíl v rafinérii s kapacitou 210 000 barelů denně v Gdaňsku, přičemž společnost Aramco získala majetkové podíly ve výši 30 % v rafinérii a 100 % v přidruženém velkoobchodu a 50 % ve společném podniku pro letecká paliva se společností BP Europa SE, který působí na sedmi letištích v Polsku.

Podle zástupců polského PKN Orlen je to strategický krok a vybudování největší společnosti ve střední Evropě s diverzifikovaným portfoliem aktiv, která jsou potenciálem pro vznik dalších. Firmy tu vidí řadu obchodních příležitostí a expanzi v perspektivních produktech s vysokou marží.