Skupina Orlen rozšiřuje svou síť čerpacích stanic v Evropě, expanduje v Maďarsku a na Slovensku

Mezinárodní skupina Orlen, která v Česku provozuje síť čerpacích stanic Orlen Benzina, významně expanduje v Maďarsku a na Slovensku. V důsledku realizace nápravných opatření souvisejících s akvizicí skupiny Grupa Lotos a na základě dohody se skupinou MOL o převzetí části jejích čerpacích stanic vstoupila skupina Orlen do Maďarska, kde přebírá 143 stanic.

Orlen se stal vlastníkem 79 stanic, které dosud fungovaly pod značkou Lukoil a okamžitě zahájil jejich přejmenování. Úplné převedení do bílo-červených barev a standardů sítě Orlen bude realizováno do konce března příštího roku. Převzetí a přejmenování zbývajících 64 stanic bude realizováno postupně do poloviny roku 2024. Na Slovensku skupina Orlen přebírá od skupiny MOL 39 stanic, které budou přejmenovány do poloviny roku 2023. Na obou trzích bude skupina Orlen mezi čtyřmi největšími hráči.

Posilování bezpečnosti dodávek paliv a energií

„Rozšiřujeme naši maloobchodní síť v Evropě. Posilujeme svou přítomnost na Slovensku a dostáváme se mezi čtyři největší prodejce pohonných hmot na tomto trhu. Také rozšiřujeme naši maloobchodní síť na nový trh v Maďarsku, kde jsme již aktivní ve velkoobchodu. V důsledku úspěšného rozšiřování naší prodejní sítě posilujeme bezpečnost dodávek paliv a energií nejen v Polsku, ale v celém regionu střední a východní Evropy. Naše zkušenosti a odhodlanost nám umožňují nabízet novým zákazníkům v Evropě produkty a služby prvotřídní kvality přizpůsobené jejich očekáváním,“ řekl Daniel Obajtek, předseda představenstva PKN Orlen.

Po dokončení transakce bude mít skupina Orlen přes 230 stanic v Maďarsku a na Slovensku. V Maďarsku bude mít 143 stanic a na Slovensku se rozroste na 91 čerpacích stanic. Na obou trzích bude skupina mezi čtyřmi největšími hráči.

Z razantní konkurence budou těžit zákazníci

„Orlen je silnou mezinárodní značkou s bezmála třemi tisíci stanicemi, které čerpají ze silného zázemí a navzájem se inspirují sdílením zkušeností a inovací. V Česku jsme se 430 čerpacími stanicemi lídrem a nyní posilujeme naši maloobchodní pozici na Slovensku a vstupujeme do Maďarska. Razantně tím zvyšujeme tamní konkurenci, z čehož budou mít prospěch nejen lokální zákazníci, ale i turisté a mezinárodní dopravní společnosti, protože budou moci využívat naše moderní paliva Efecta a Verva také na dalších trzích střední Evropy,“ řekl Tomasz Wiatrak, generální ředitel skupiny Orlen Unipetrol, která expanzi na Slovensku a Maďarsku provozně řídí, a dodal: „V rozšiřování chceme pokračovat. Na slovenském trhu budeme mezi čtyřmi největšími hráči a naším cílem je postoupit ještě výše a stát se dvojkou. Také v Maďarsku chceme dále růst.“

Díky tomuto rozšíření je Orlen se svými čerpacími stanicemi přítomen v šesti evropských zemích – v Polsku, Německu, Česku, Litvě, na Slovensku a nově také v Maďarsku. Právě expanze na slovenském a maďarském trhu znamená pro skupinu klíčový posun v rozvoji maloobchodní sítě na evropském trhu. Orlen chce do roku 2030 provozovat tři a půl tisíce čerpacích stanic pod značkou Orlen. Podíl zahraničních stanic v celé prodejní síti se má zvýšit z 37 procent na 45 procent.