Od neděle 5. února platí v EU embargo na námořní dovoz ruských ropných produktů a současně se na tyto komodity zavádějí cenové stropy. Avizovaný konec „levných“ paliv u čerpacích stanic se však zatím nekoná. Jednak nelze očekávat, že by po zavedení sankcí, o kterých se vědělo půl roku dopředu, nastalo skokové zdražování. Navíc tzv. plošné ceny pohonných hmot naznačují pro nejbližší týdny spíše zlevňování.
Plošné ceny benzínu a nafty vyhlašují petrolejáři většinou na týdenní bázi pro firemní zákazníky. Zatímco běžné ceny na stojanech čerpacích stanic mají obvykle určitou setrvačnost, plošné ceny naopak bezprostředně reflektují dění na trzích. Díky tomu lze z jejich vývoje poměrně spolehlivě odhadnout, kam se v nejbližší době standardní totemové ceny pohonných hmot vydají.
Podle Damira Durakoviće, generáního ředitele nákupní aliance Axigon, která je autorizovaným distributorem tankovacích kare Shell, se například plošná cena Naturalu 95 platná u tankovacích karet v celé síti Shell v půli ledna již téměř srovnala s plošnou cenou motorové nafty a v posledním lednovém týdnu už byla o 50 h/l vyšší. „Přitom pomyslné křivky průměrných cen obou paliv na českých čerpačkách se potkaly až v posledních dnech měsíce,“ doplňuje Drukavić.
Aktuálně pak v tomto týdnu – od úterý 7. 2. 2023 do pondělí 13. 2. 2023 – plošné ceny ve srovnání se začátkem února výrazně klesaly. Zatímco litr benzínu zlevnil pro držitele tankovací karty Axigon v síti Shell o 80 haléřů, cena nafty spadla o 1,30 Kč/l na 35,99 Kč/l. Současně je plošná cena Naturalu 95 již bezmála o 2 Kč/l vyšší než u nafty.