Prodej aut se spalovacími motory na území EU skončí v roce 2035

Evropský parlament dnes schválil konec prodeje aut se spalovacími motory na území Evropské unie. Stane se tak v roce 2035. Evropská unie si od tohoto kroku v rámci normy Fit for 55 slibuje především řešení problémů s emisemi. 

Hlasování předcházela bouřlivá debata, ve které zastánci i odpůrci porovnávali očekávaný přínos pro zdravější ovzduší a rozvoj nových technologií a zničující dopad na automobilový průmysl, evropskou prosperity a peněženky obyčejných lidí.

Podle zastánců  je klimatický balíček Fit for 55 spravedlivý a od roku 2035 bude možné prodávat pouze auta s nulovými emisemi. Zastánci řešení vidí přínos v rozvoji dalších technologií a také vzniku nových pracovních míst. Automobilový průmysl bude po své přeměně i nadále potřebovat lidi, jen s jinými dovednostmi a kompetencemi. Automobilky si už podle zastánců stejně dávno vybraly, když do nových technologií a elektromobility začaly masivně investovat. Cena elektromobilů by tak na trhu mohla postupně klesat.

Odpůrci upozorňují zejména na to, že je třeba pracovat na inovacích, ale zároveň zachovat svobodu a rozšiřovat konkurenci místo nařízení a norem. Volají především po tom, aby byla norma technologicky neutrální. Cílem má být dekarbonizace Evropy, ne zbavení Evropy průmyslu, který je obživou pro podstatnou část obyvatel Evropy.