Britská ropná společnost Shell podepsala s Katarem na 27 let smlouvu o dodávkách zkapalněného zemního plynu (LNG) do Nizozemska. Je to druhý významný kontrakt, který Katar v říjnu podepsal s evropskou ropnou společností, uvedla agentura Bloomberg. Jak uvedla Česká tisková kancelář (ČTK), společnost QatarEnergy bude od roku 2026 dodávat až 3,5 milionu tun LNG ročně.
Před týdnem Katar podepsal podobnou dohodu s francouzskou společností TotalEnergies. Země investuje desítky miliard dolarů, aby v příštích letech zvýšila svoji těžební kapacitu. Katar soupeří se Spojenými státy a s Austrálií o pozici největšího světového dodavatele LNG.
Dává přednost dlouhodobým dohodám, které jsou teď atraktivnější, vzhledem k tomu, že ruská invaze na Ukrajinu převrátila energetické trhy a přiměla evropské země, aby upřednostnily bezpečnost dodávek před svými takzvanými zelenými cíli.
Shell se podílí na katarském projektu rozvoje velkého plynového pole North Field v Perském zálivu, které je největším ložiskem zemního plynu na světě a zasahuje až do íránských teritoriálních vod, uvedla agentura AFP.
Odhaduje se, že pole obsahuje přibližně deset procent známých světových zásob zemního plynu.
Loni v červenci se společnost Shell dohodla s firmou QatarEnergy na získání podílu 6,25 procenta v první fázi projektu rozvoje tohoto pole a v listopadu se dohodla na podílu 9,4 procenta v druhé fázi rozšiřování ložiska.
V rámci rozšiřování pole by měl Katar do roku 2027 zvýšit produkci o 60 procent na více než 126 milionů tun ročně.
Hlavním trhem pro katarský plyn je tradičně Asie – země jako Čína, Japonsko a Jižní Korea. Podobně dlouhé dohody jako se společnostmi Shell a TotalEnergies podepsal Katar loni a letos i s čínskými podniky China National Petroleum Corporation a Sinopec.
O dodávky LNG z Kataru usiluje také Česká republika. Loni v říjnu o nich jednal premiér Petr Fiala s katarským emírem Tamimem bin Hamad Sáním.
Zdroj: ČTK