Společnost Čepro, která vlastní síť čerpacích stanic EuroOil, usiluje o převzetí sítě Robin Oil. Vyplývá to z návrhu, který společnost zaslala k posouzení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Správní řízení ve věci povolení spojení soutěžitelů odstartoval 16. 11. a nyní úřad vyzývá subjekty na trhu, aby mu obratem zaslaly případné námitky.
K navrhovanému spojení soutěžitelů má dojít zejména v oblastech maloobchodního prodeje pohonných hmot a doplňkového zboží na čerpacích stanicích a velkoobchodního prodeje pohonných hmot na území České republiky. EuroOil disponuje 207 čerpacími stanicemi, v případě převzetí sítě Robin Oil by tak mohl získat dalších zhruba 70 čerpacích stanic, které v posledních letech prošly či stále procházejí modernizací.
Podle zástupců společnosti Čepro je postupné rozšiřování sítě čerpacích stanic EuroOil součástí strategie, na jaře letošního roku uvedla firma do provozu pět nových lokalit. K návrhu, který zaslala na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže se ale firma do ukončení řízení nechce vyjadřovat.
Krok ke strategické bezpečnosti
Podle ministra financí Zbyňka Stanjury je chystaný obchod krokem k energetické bezpečnosti, k čemuž se vláda zavázala. „Nemůžeme podceňovat ani trh ropných produktů, protože nejsme v tom soběstační a v okamžiku, kdy nastává krize, tak logicky vlastník plní zadání,“ zdůvodnil Stanjura. Naráží tak na jedničku a dvojku na českém trhu, společnosti Orlen Unipetrol provozující síť čerpacích stanic Orlen (dříve Orlen Benzina) a MOL Česká republika, provozující síť čerpacích stanic MOL. V obou případech se jedná o společnosti, ve kterých má většinový podíl polský, resp. maďarský stát.