Španělská ropná společnost Repsol v rámci své strategie snižování CO2 a uhlíkové neutrality v roce 2050, distribuuje na čerpací stanice nejen palivo HVO 100, ale také syntetická paliva vyrobená z odpadu, skořápek nebo kuchyňského oleje. V Madridu letos probíhá pilotní prodej syntetických paliv na třech čerpacích stanicích.
Společnost Repsol distribuuje palivo HVO 100 ve Španělsku na 60 místech, do konce letošního roku by ale ráda toto číslo zdesetinásobila a palivo, vyráběné z obnovitelných surovin, jako jsou rostlinné oleje nebo živočišné tuky, bude k dispozici na 600 čerpacích stanicích. HVO 100 se může používat ve všech naftových motorech bez nutnosti úprav.
Tzv. obnovitelná paliva jsou jednou z hlavních strategií, na kterou se společnost Repsol, do budoucna spoléhá. Jejich hlavní výhodou je fakt, že lze k jejich distribuci využít současné sítě čerpacích stanic a mohou být použita bez problémů ve stávajícím vozovém parku na fosilní paliva bez nutnosti úprav motorů.
Kromě toho společnost Repsol spouští nový pilotní projekt na třech čerpacích stanicích ve městě Madrid na dodávku 100% obnovitelného benzínu, o který hodlá rozšířit svou nabídku obnovitelných produktů. Tři čerpací stanice (Hipódromo, Arturo Soria a Herrera Oria) jsou první ve Španělsku, které dodávají jak obnovitelný benzín i naftu.
Repsol chce nabídnout široké portfolio
Obnovitelná paliva společnosti Repsol se přidávají k široké škále produktů mobility (elektrická mobilita, AutoGas, CNG/LNG a paliva Neotech), které společnost nabízí na svých téměř 4 000 čerpacích stanicích po celém Pyrenejském poloostrově. „Nabídneme jakoukoli energii, kterou zákazníci pro svou mobilitu potřebují,“ říká výkonný ředitel společnosti Repsol Valero Marín. Společnost rozšiřuje všechna alternativní paliva tak, aby si zákazníci opravdu mohli vybrat.
Už brzy společnost Repsol spustí v Cartageně (Španělsko) první závod na Pyrenejském poloostrově, který se bude věnovat výhradně výrobě pokročilých biopaliv z odpadu. Bude produkovat 250 000 tun ročně, čímž se zabrání emisím 900 000 tun CO2 ročně. Stejně tak v roce 2025 společnost Repsol spustí druhé zařízení určené výhradně na výrobu biopaliv z odpadu v Puertollanu, které bude vyrábět 240 000 tun obnovitelných paliv ročně. Do roku 2030 chce mít společnost Repsol výrobní kapacitu více než dva miliony tun obnovitelných paliv, což ji postaví na přední místo ve výrobě těchto paliv ve Španělsku a Evropě.
Jeden litr oleje pro výrobu 0,9 litrů obnovitelného paliva
Jedním z organických zbytků, které Repsol používá jako surovinu k výrobě obnovitelných paliv, je použitý kuchyňský olej. V posledních měsících Repsol zahájil iniciativu sběru použitého kuchyňského oleje na svých čerpacích stanicích ve španělských regionech Madrid a Galicie, která se postupně rozšíří i do ostatních regionů v zemi. Díky tomu Repsol usnadňuje udržitelné nakládání s tímto odpadem a podporuje oběhové hospodářství. Z jednoho litru použitého kuchyňského oleje se vyrobí 0,9 litru obnovitelného paliva.
Zákazníci mohou použitý kuchyňský olej odnést na kterékoli z více než 300 sběrných míst dostupných na čerpacích stanicích Repsol v Madridu a Galicii. Kromě toho budou moci uživatelé aplikace Waylet využít slevu 0,30 EUR za litr použitého kuchyňského oleje odevzdaný na dostupných místech při dalším natankování nebo nákupu dalších produktů na více než 3 300 čerpacích stanicích společnosti napříč Španělskem.
Loni spustila pilotní sběr použitého kuchyňského oleje na šesti čerpacích stanicích v Ústeckém kraji také společnost Orlen.