Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) pravidelně vydává tabulku srovnávající náklady na provoz automobilů s různými pohony. Podle některých odborníků jsou ale údaje v ní obsažené zavádějící. Například náklady na provoz vozidla poháněného CNG jsou podle ní jen mírně nižší než u benzínu a v některých případech vyšší než u nafty. Metr krychlový CNG je však aktuálně v průměru skoro o 14 korun levnější než litr benzínu.
Ještě začátkem roku 2021 stál CNG průměrně okolo 27,50 Kč/kg. Přepočteme-li tuto cenu z kilogramu na metr krychlový, což je ekvivalent jednoho litru benzínu, činila tehdejší cena v průměru asi 19,60 Kč/m3. V září roku 2022, kdy vrcholilo cenové šílenství, stál kilogram CNG průměrně téměř 75 korun (53,50 Kč/m3) a byl tedy dražší než benzín. Cenová maxima na některých plnicích stanicích dokonce dosahovala i 139,90 Kč/kg, resp. 99,93 Kč/m3. Je to tedy totéž, jako by litr benzínu stál 100 korun.
Cena CNG je přijatelná, ale stále nedosahuje předválečné úrovně
V posledním roce se cena CNG vrátila na přijatelnou úroveň, byť stále nedosahuje předválečných úrovní. I tak je ale plyn s nynější průměrnou cenou 36,50 Kč/kg (26 Kč/m3) nadále cenově výhodnější oproti konvenčním palivům. „S cenou benzínu průměrně skoro 40 Kč/l nyní vychází metr krychlový CNG téměř o 14 korun levněji. Tento rozdíl ve prospěch CNG je paradoxně vyšší než těsně před vypuknutím války na Ukrajině i o rok dříve, kdy na začátku roku 2021 stál litr Naturalu 95 kolem 30 korun. V obou případech byl CNG levnější ‚jen‘ o 10 Kč,“ připomíná Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, která firmám poskytuje CNG karty.
Přesto aktuální srovnávací tabulka s náklady na provoz u automobilů s různými pohony, kterou vydává každý půlrok MPO, vyznívá pro CNG nelichotivě. Odborníci nicméně tomuto srovnání vytýkají, že je zavádějící. Jednak vychází z dat uplynulého kalendářního pololetí. Aktuální srovnávací ceny tak odpovídají druhé půli loňského roku. A zejména u elektřiny se provozní náklady mohou značně lišit v závislosti na tom, kde se elektromobil dobíjí. Nejlépe vypovídající údaj o provozních nákladech tak motorista získá zřejmě tak, že (reálnou) spotřebu konkrétního vozu vynásobí cenou paliva, popř. elektrické energie. Podle odborníků lze u vozidel na CNG v současnosti snížit náklady oproti benzínu nebo naftě o 20 až 50 procent dle typu vozidla.
Téměř 70 % výtoče u innogy tvořilo bioCNG
Navzdory tomu, že automobilky se od plynového pohonu odklánějí a registrace nových vozidel poháněných CNG klesá, někteří dodavatelé registrují zvýšené odběry plynu. Například společnost innogy, která se 73 vlastními a pronajatými CNG plničkami provozuje největší CNG síť na českém trhu, v loňském roce prodala 19,3 milionů kg CNG. „To je meziročně nárůst o více než 38 %. Téměř 70 % výtoče pak tvořilo obnovitelné bioCNG,“ říká Pavel Grochál, tiskový mluvčí innogy, a dodává, že klíčovými zákazníky jsou provozovatelé autobusové dopravy.
Vyšší odběry CNG registruje v loňském roce rovněž nákupní aliance Axigon, která sdružuje asi 10 tisíc malých a středních firem i živnostníků. „Přestože stávající směřování automobilového průmyslu CNG nefandí, prostřednictvím námi poskytovaných CNG karet bylo meziročně odebráno o 15 % více plynu. Mezi největší odběratele patří společnosti nabízející logistické služby, včetně zásilkové dopravy a zavážení obchodů,“ říká Damir Duraković s tím, že firemní CNG karta poskytuje výhodnější cenu, která se aktuálně v sítích plnicích stanic innogy a E.ON pohybuje od 23,50 do 24,90 Kč za metr krychlový CNG.