
Podle aktuálního průzkumu společnosti Shell jezdí až 28 procent českých řidičů autem nejčastěji na krátké vzdálenosti do 10 kilometrů. Pokud do statistiky započítáme i trasy do 30 kilometrů, jde až o 73 % dotázaných. Krátké jízdy se více týkají řidičů ve městech. Nejčastěji jde o cestu na nákupy (72 %), na volnočasové aktivity (63 %) a do práce (48 %). Právě krátké cesty podle odborníků spalovacím motorům škodí, řešením je využívání aditivovaných paliv s čisticími účinky.
Při krátkých jízdách se motor nestihne pořádně zahřát, spalování je neefektivní a dochází k tvorbě a hromadění karbonových usazenin. Ty negativně ovlivňují výkon motoru, zvyšují jeho spotřebu a v dlouhodobém horizontu zkracují jeho životnost. Tento proces je často neviditelný, ale o to zákeřnější – problémy se projeví až s odstupem času, kdy už může být zanesení motoru rozsáhlé.
Řada řidičů ale o těchto rizicích neví, jak vyplývá z průzkumu, který pro společnost Shell realizovala agentura Median. Čtvrtina řidičů si například nemyslí, že by krátké jízdy mohly mít negativní vliv na technický stav jejich auta. Rozdíly ve vnímání rizik jsou také patrné mezi muži a ženami. Průzkum ukázal, že muži častěji považují za hlavní důsledek krátkých jízd karbonové usazeniny (31 % mužů vs 12 % žen), zatímco ženy se více obávají zvýšené spotřeby paliva (31 % žen vs 25 % mužů). Tento rozdíl se ještě více projevuje s věkem – starší řidiči častěji uvedli jako ukazatel dopadu krátkých jízd právě vyšší spotřebu (ve věku 60-69 let je to 37 %, zatímco u mladších řidičů do 30 let jen 15 %). Ve skutečnosti se jedná o propojené jevy: tvorba usazenin způsobuje nedokonalejší spalování, což vede i k rostoucí spotřebě.
„Usazeniny se tvoří zejména při neefektivním, respektive nedokonalém spalování, tedy například právě při krátkých jízdách. Kvalitní palivo s čisticími aditivy, jakým je Shell V-Power, pomáhá nejen odstraňovat stávající usazeniny, ale také zabraňovat jejich dalšímu vzniku,“ říká Markéta Jakoubková, expertka na kvalitu paliv společnosti Shell Czech Republic. Prémiová paliva Shell V-Power podle ní obsahují pokročilá aditiva, která 100% čistí klíčové části motoru, například vstřikovače a ventily, od karbonových usazenin. Jejich dlouhodobé používání přispívá k nižší spotřebě paliva a lepšímu výkonu vozidla. Shell vyvíjí svá paliva více než století a poslední generace Shell V-Power je výsledkem více než pěti let výzkumu a tisíců testovacích hodin v reálném provozu. V rámci testování se sleduje nejen výkonnost a účinnost čisticích technologií, ale také jejich vliv na snížení emisí a ochranu jednotlivých komponentů motoru.
Lidé řeší ochranu motoru plynulou jízdou, zařazením delších tras i výměnou filtrů
Podle průzkumu řidiči uvádějí jako nejčastější způsoby ochrany motoru plynulou jízdu (54 %), zařazení delších tras (50 %) a pravidelnou výměnu filtrů (47 %). Prémiová paliva s aditivy však zmínila pouze třetina respondentů (34 %), přestože právě ta mohou být účinným nástrojem proti karbonovým usazeninám. Čísla naznačují, že řada motoristů si stále neuvědomuje přínos kvalitního paliva pro dlouhodobou kondici motoru.
Průzkum pro společnost Shell realizovala průzkumná agentura Median na reprezentativním vzorku řidičů v ČR ve věku 18–79 let v období od 22. 4. do 29. 4. 2025. Velikost vzorku byla 1021 řidičů.